Życie warte jest rozmowy

Dnia 7 grudnia odbędzie się kolejna odsłona Wykładów Otwartych poświęconych tematowi prewencji samobójstw. Organizatorami wydarzenia jest Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Tym razem wszystkie prelekcje spajać będzie wspólna idea – pomoc tym, którzy doświadczają kryzysu i potrzebują wsparcia w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Miejsce wykładów: Sala konferencyjna Kliniki Psychiatrii Sądowej, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Sobieskiego 9, Warszawa

 

 

Program wydarzenia

  

10:00 – 10:15 otwarcie wydarzenia
10:15 – 11:00 "Jak wesprzeć rodzinę i przyjaciół po samobójczej śmierci bliskiej osoby" - mgr Małgorzata Łuba
11:00 – 11:45 "Jak reagować w bezpośrednim kontakcie z osobą w kryzysie?" - mgr Marlena Stradomska
11:45 – 12:00 przerwa
12:00 – 12:45 „Erozja więzi społecznych jako jeden z czynników ryzyka suicydalnego” - dr Włodzimierz Adam Brodniak
12:45 – 13:30 „Udział młodego pokolenia w profilaktyce samobójstw seniorów” – prof. Anna Kieszkowska
13:30 – 14:15 obiad
14:15 – 15:00 "Rola duszpasterska w pomocy osobom myślącym o samobójstwie” - ks. prof. Witold Kawecki
15:00 – 15:45 "O konsekwencjach zachowań samobójczych"- dr Krzysztof Rosa
15:45 – 15:45 „Kościół jako wspólnota towarzysząca” - kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - ks. Tomasz Trzaska
16:30 zakończenie

            Chociaż święta większości kojarzą się z rodzinną atmosferą, pysznymi potrawami i śpiewaniem kolęd, dla wielu osób to wyjątkowo przygnębiający okres. Ciężko mierzyć się ze stereotypem powszechnej szczęśliwości. W rzeczywistości niemała grupa ludzi doświadcza podczas świąt ciężkiej depresji, co w niektórych przypadkach kończy się podjęciem próby samobójczej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest dotkliwiej odczuwana w tym okresie samotność.

            Jednak świąteczna depresja nie jest stricte zależna od wieku- może dotknąć każdego z nas. Dlatego zamiast czekać na niespodziewanego gościa, który w Wigilię zapuka do naszych drzwi, warto samemu rozejrzeć się wokół i dostrzec tych, dla których świąteczne dni mogą być szczególnie trudne. To dodatkowe miejsce przy stole nie musi stać puste – można zaoferować je komuś ze swojego otoczenia, kto inaczej spędziłby święta sam.

            Świadomość, że kryzys może dotknąć każdego, pozwala podjąć działania, umożliwiające zapobieganie temu zjawisku. Dlatego warto dowiedzieć się jak go rozpoznawać, jak zapobiegać pogłębianiu, oraz w jaki sposób rozmawiać z osobami znajdującymi się w sytuacji kryzysowej. Forma wykładów otwartych pozwoli na stworzenie przestrzeni do swobodnego dialogu i wymiany wiedzy oraz doświadczeń. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30 minutowych wykładów omówią różne aspekty poruszanego problemu. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli około 15 minut na zadawanie pytań i rozmowę z prelegentem. Równolegle do wykładów przez cały czas trwania wydarzenia, możliwe będzie skorzystanie z konsultacji i porad u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów.