Życie warte jest rozmowy

Samobójstwo – rocznie popełnia je 800 000 osób. Więcej, niż ofiar wojen i ataków terrorystycznych. Oznacza to, że średnio co 40 sekund ktoś gdzieś odbiera sobie życie.
Jeszcze dziś w Polsce zrobi to 15 osób. Powstrzymanie takiego stanu rzeczy jest w naszych rękach.
Dnia 26 czerwca 2019 roku w godzinach 10:00-15:00 w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie odbędzie się Dzień Wykładów Otwartych poświęcony profilaktyce samobójstw w mediach. W trakcie obrad poruszone zostaną możliwości zapobiegania samobójstwom w środkach masowego przekazu, złożony problem zachowań samobójczych w przestrzeni Internetu, jak również kwestia właściwego korzystania z poradników opracowanych przez specjalistów WHO i Ministerstwa Zdrowia. Wydarzenie uwieńczy wspólne podpisanie Deklaracji „Życie warte jest rozmowy”, wyrażającej powzięcie konkretnych starań prewencyjnych w praktyce medialnej.
Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich pracowników środków masowego przekazu i ludzi mediów. Wspólnie możemy realnie wpłynąć na zmniejszenie liczby samobójstw w Polsce.

Ramowy plan Dnia Wykładów Otwartych dla dziennikarzy i ludzi mediów
10:00 – otwarcie wydarzenia; dr hab. Adam Czabański – Rola mediów w zapobieganiu samobójstwom
10:45 – przerwa;
11:00 – mgr Katarzyna Bąkowicz – Sposób przedstawiania samobójstwa w mediach polskich i zagranicznych. Studium przypadku Niebieskiego Wieloryba
12:00 – obiad;
13:00 – dr Andrzej Gawliński – Jak skutecznie walczyć z samobójstwami w sieci?
13:45 – przerwa
14:00 – dr. n. med. Anna Baran – Poradniki dla mediów – jak z nich korzystać?
15:00 – zakończenie

Uczestnictwo jest bezpłatne; organizatorzy zapewniają catering i lunch.
Rejestracja na wydarzenie na stronie: https://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/